^ Наверх

Пам`ятки архітектури

Штаб дивізії Червоного козацтва
Адреса: Грушевського, 95

Штаб дивізії Червоного козацтваБудинок, на початку 20 століття став одним із найоригінальніших особняків міста. З кінця 1920 року тут знаходився штаб 8-ї кавалерійської дивізії Червоного козацтва. Після війни в будинку розташовувався обласний комітет по телебаченню і радіомовленню, нині розміщується один з відділів УМВС.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. – Хмельницький – 2008. – С.118-119.


Міська друкарня
Адреса: Володимирська, 49

Міська друкарняЦентральну частину будинку прикра¬шає величезний барельєф, у композиції якого домінуюче місце займає розкрита книга, спорудження цієї будівлі для потреб єдиної на той час друкарні було завершено у 1962 р. Згодом друкарня отримала статус міської і стала одним із найбільших поліграфічних підприємств Хмельницького.

Докладніше...

Джерело: Прскурівська вулиця. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://proskurov.info/about/information/streets Єсюнін С.М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нарис. – Хмельницький, 2008. – С.134.


Фабрика каучукових штемпелів
Адреса: Грушевського, 40

Фабрика каучукових штемпелів Працювала з 1893 по 1907 рік. До цього територія була господарством Берка Речкоблита. Після того, як усе згоріло, батько віддав свою землю сину. Згодом, комора стала центром виготовлення каучукових штемпельних печаток, на чолі якої стояв Шулим-Шахну.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С.М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нарис. – Хмельницький, 2008. – С.111 - 112.


Особняк Михайла Шильмана - власника заводів, газет та пароплава
Адреса: Грушевського, 84

Особняк Михайла Шильмана - власника заводів, газет та пароплаваБудинок належав одному з найбагатших промисловців міста Михайлові Шильману –володарю заводів, газет, параходів. Після 1910-х років він почав розвивати свій бізнес, а саме будує солодовий завод, фабрику столярних виробів, яка стала дуже прибутковою. Його господарство хотіли спалити, але пожежа знищила лише склади і господарську прибудову.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С.М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нарис. – Хмельницький, 2008. – С.115.


Колишній будинок офіцерів
Адреса: вулиця Проскурівська, 57

Колишній будинок офіцерівБудинок споруджений у 1939 р. як гарнізонний Будинок Червоної Армії. У травні-червні 1940 р. тут розташувався штаб Польового управління Південного фронту. З березня 1941 р. у тут розташувався обком партії та комсомолу. Наприкінці червня — початку липня 1941 р. - командний пункт Південно-Західного фронту. У березні 1944 р. тут відновив роботу обком партії, а на початку 1950-х рр. Став гарнізонним Будинком офіцерів. З 2005 р. споруду передали під навчальний корпус університету управління та права.

Докладніше...

Джерело: 1.Єсюнін С. Прогулянка Проскуровим:історичні нариси. – Хмельницький, 2008. – С.36-37. 2. Вулиця Проскурівська. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.m.wikipedia.org/wiki/Вулиця_Проскурівська_(Хмельницький) .


Колишнє Олексіївське реальне училище (нині міськвиконком)
Адреса: вулиця Гагаріна, 3

Колишнє Олексіївське реальне училище (нині міськвиконком)Після того, як 1900 р. було прийняте рішення про організацію в Проскурові реального училища, відразу розпочалося будівництво і 1 червня 1904 р. відбулося урочисте відкриття закладу.Але після встановлення радянської влади училищезакрили. Його приміщення займала школа, пізніше - партійні та комсомольські установи, а з 1986 р. - міськвиконком.

Докладніше...

Джерело: 1. Єсюнін С.М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нарис. – Хмельницький, 2008. – С.102-104. 2. Гагаріна вулиця. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://proskurov.info/component/content/article/70-streets/2667


Палац урочистих подій
Адреса: вулиця Гагаріна, 4

Палац урочистих подійБудівля побудована у 1903 році та належала одному з проскурівських лікарів. Під час Першої світової війни тут знаходився штаб 8-ої армії Південно-Західного фронту на чолі з О. Брусиловим. З 1921 року у будинку розташовувався штаб дивізії Червоного козацтва. Після закінчення війти були квартири партійних працівників, а пізніше дитяча лікарня. З 2001 року у приміщенні відбуваються урочисті події.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С.М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нарис. – Хмельницький, 2008. – С.104-105. Там, де сьогодні хмельничани реєструють шлюб, раніше жили військові та лікувалися діти. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://vsim.ua/blogs/tam-de-sogodni-hmelnichani-reestruyut-shlyub-ranishe-zhili-viyskovi-ta-likuvalisya-diti.html


Штаб комуністичного робітничого полку
Адреса: вулиця Грушевського, 64

Штаб комуністичного робітничого полкуПід час громадянської війни 1917-1921 року, більшовики захопили майже усю територію України. Перебуваючи у Проскурові, захопили будівлю і зробили тут штаб комуністичного полку.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С. М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. – Хмельницький, 2008. – с. 102.// Єсюнін С.М. ГРУШЕВСЬКОГО, 64: ПОЛК, ЩО ПРОІСНУВАВ УСЬОГО ДОБУ . - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://www.khmelnytsky.com/pdf/Esunin.pdf


Будинок барона
Адреса: вулиця Грушевського, 82

Будинок барона „Хрущівка”, збудована наприкінці 1960-х років, у 60-х роках ХІХ ст. на цьому місті стояв одноповерховий будинок, який належав баронові Олександру Августовичу фон-Майделю. Після подій революції маєток належав різним радянським установам. Також у ньому розташовувалось польове гестапо, а після війни у будинку був обласний радіокомітет і радіовузол.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С. М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. – Хмельницький, 2008. – с. 114.


Перші новобудови соціалістичного Проскурова
Адреса: вулиця Грушевського, 74

Перші новобудови соціалістичного ПроскуроваОдин з перших будинків, який був споруджений після становлення Радянської влади. Він побудований у 1927-1928 та присвячений 10-й роковині Жовтневої революції.

Докладніше...

Джерело: Єсюнін С. М. Прогулянка Проскуровом. Історичні нариси. – Хмельницький, 2008. – с. 113.