^ Наверх

Храми

Собор Різдва Богородиці
Адреса: вулиця Соборна, 14

Собор Різдва Богородиці Собор Різдва Богородиці – одна із найстаріших зі збережених кам’яних будівель міста Хмельницького. Церква існувала з 1670-х років, декілька разів перебудовувалась та в 1822 році була знищена вогнем. Відновлений собор був освячений 15 травня 1837 року. Від 20 квітня 1995 року Собор отримав статус пам`ятки архітектури.

Докладніше...

Джерело: 1. Собор Різдва Богородиці. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Собор_Різдва_Пресвятої_Богородиці 2. .Єсюнін С. Церква Різдва Богородиці // Єсюнін С. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси .– Хмельницький, 2008. – С. 92. 3. Соборна вулицю - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: : http://proskurov.info/component/content/article/70-streets/3062 .


Свято-Георгієвський храм
Адреса: Івана Франка, 30

Свято-Георгієвський храмСвято-Георгіївський храм заснований в 1898 р в якості полкової церкви. Спочатку носив ім`я Св. Петра і Павла. Цегляний храм на території військового містечка. Після приходу радянської влади храм виявився в запустінні. Лише в 1996 р церква Св. Георгія була повернута УПЦ МП. Храм Георгія Побідоносця — архітектурна пам`ятка міста Хмельницького, згідно з наказом № 242 від 15.09.2010 року, який було затверджено управлінням культури, туризму і курортів Хмельницької ОДА. Розташовується по вулиці імені Івана Франка.

Докладніше...

Джерело: У приміщенні полкового храму був склад для військових.- [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://vsim.ua/blogs/u-primischenni-polkovogo-hramu-buv-sklad-dlya-viyskovih.html Єсюнін Сергій. ПРОСКУРІВ НА СТАРИХ ПОШТІВКАХ: https://proskuriv.khm.gov.ua/2015/03/12/проскурів-на-старих-поштівках-4/


Собор Андрія Первозванного
Адреса: Козацька, 69

Собор Андрія Первозванного Собор Андрія Первозванного розташований у мікрорайоні Дубове. Першою вулицею тут стала вулиця Бєлгородська, яка простягнулась від військового містечка до залізничного переїзду, який тоді мав назву Поштовий (зараз – переїзд на вулиці Івана Франка). Збудований в 1904 р. як полкова церква Білгородського полку, посвячений в честь Святого Миколая Чудотворця. Богослужіння були відновлені в 1991 р. Хмельницьке єпархіальне управління Української православної церкви Київського патріархата.

Докладніше...

Джерело: У приміщенні полкового храму був склад для військових.- [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://vsim.ua/blogs/u-primischenni-hramu-andriya-pervozvannogo-kolis-buv-sportzal.html


Свято-Покровський кафедральний собор
Адреса: Володимирська, 113

Свято-Покровський кафедральний соборМандруюючи Кам’янецькою неможливо пройти повз Свято-Покровський кафедральний собор. Його історія починається з 1824, коли посередині цвинтаря було побудовано церкву-каплицю. У перші десятиліття радянської влади храм залишився єдиною на весь Проскурів релігійною установою, але у 1938 році був закритий через загрозу обвалу. Відродження храму почалося наприкінці 1980-х років. Більше трьох років віруючі міста й області вносили свої пожертвування, а також допомагали будівельникам під час спорудження на місці старої церкви-каплиці нового храму. У 1992 році відбулося урочисте відкриття Свято-Покровського кафедрального собору. Від того дня над обласним центром майже на все місто лунає мелодійний дзвін відродженого храму.

Докладніше...

Джерело: 1. Єсюнін С. Свято-Покровський кафедральний собор // Сергій Єсюнін. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси . - Хмельницький , 2008. – С. 74. 2. Історична довідка Кафедрального собору. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://fialco.org/kafedralnyi-sobor/243-istorychna-dovidka-kafedralnoho-soboru .


Костел св. Анни
Адреса: вул. Західна Об’їздна, 14. Веб-сайт anna.oleh-sj.com

Костел св. АнниУ другій пол. XVIІ ст. на місці плоскирівського замку, що прийшов у занепад та був розібраний, побудували костел Святої Анни. За рішенням органів радянської влади у 1936 р. костел Св. Анни був зруйнований. Спочатку на Гречанах було побудовано каплицю, яка у 1987-1988 роках була розбудовано на костел. А на місці старого костелу Святої Анни, поблизу входу до центрального міського парку, височіє споруда загальноосвітньої школи №1 (вул. Примакова).

Докладніше...

Джерело: 1. Єсюнін С. Костьол Святої Анни: хтось будував, а хтось руйнував// Сергій Єсюнін. Прогулянка Проскуровом : історичні нариси . - Хмельницький , 2008. – С. 154-155. 2. Костел св. Анни. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://www.rkc.in.ua/index.php?&m=k&f=ochm__&p=hm__hman&l=u 3. Колишній костел Св. Анни.- [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=1441


Костел Христа Царя Всесвіту
Адреса: проспект Миру, 55. Веб – сайт: http://christ-king.km.ua , https://www.facebook.com/hrysta.caria/

Костел Христа Царя ВсесвітуНа початку 90-х років XX ст. у Хмельницькому існувала лише парафія святої Анни у мікрорайоні Гречани. Маленька капличка на Гречанах була не в змозі приймати велику кількість прихожан. У січні 1991 року на Проспекті Миру була зведена тимчасова капличка. Паралельно розпочалось проектування і будівництво великого храму. Його будівництво завершилося 1995 року. 31 серпня 2014 року на території храму встановили пам`ятник Івану Павлу ІІ.

Докладніше...

Джерело: 1. Історія та сьогодення парафії Христа Царя Всесвіту. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://christ-king.km.ua/pro-parafiiu.html 2. Костел Христа Царя Всесвіту(Хмельницький). - [Електронний ресурс]: – Режим доступу:https://uk.wikipedia.org/wiki/Костел_Христа_Царя_Всесвіту_(Хмельницький)


Костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії
Адреса: вул. Пілотська, 8/1

Костел Непорочного Серця Пресвятої Діви МаріїПарафія у хмельницьких промислових мікрорайонах Раково і Дубово було засновано 1995 року, а 1997 року розпочали спорудження костелу. У єдиному костельно-монастирському комплексі збудовано також парафіяльний дім та будинок курії українського вікаріату отці-маріянів (згромадження Отців Маріянів Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії),які обслуговують парафію.Також тут працюють черниці згромадження Малих Сестер Непорочного Серця Марії.

Докладніше...

Джерело: Костел Непорочного Серця Пресвятої Діви Марії. – Котели і каплиці України. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://www.rkc.in.ua/index.php?l=u&m=k&f=ochm__&p=hm__hmns .


Свято-Покровська церква у мікрорайоні Лезневе
Адреса: вулиця Профспілкова, 41

Свято-Покровська церква у мікрорайоні ЛезневеУ 1762 році в селі Глезнево (сьогодні мікрорайон Лезневе) побудовано церкву Покрови Божої Матері. Церква була дерев’яною, на кам’яній основі з дзвіницею, покрита залізною жерстю і викрашена зеленою фарбою. У 1864 році тут було відкрито церковно-парафіяльної школи. У 1904 – 1906 роках в селі були побудовані нові цегляні школа і церква, які до теперішнього часу знаходяться в задовільному стані і використовуються за їх прямим призначенням.

Докладніше...

Джерело: 1. Єсюнін С. Лезневе: від маленького села до мікрорайону обласного центру // Є-Поділля. — 2011. — № 31. — С.5 2. Лезневе.- [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Лезневе


Не існуюча будівля Великої хоральної синагоги Староміська
Адреса: вулиця Староміська

Не існуюча будівля Великої хоральної синагоги СтароміськаНа вулиці Староміській (колишня Примакова) знаходилася помітна культова споруда міста - іудейської громади. Мова йде про Велику хоральну синагогу, що розташовувалася дещо в глибині кварталу, нині забудованого корпусами кооперативного інституту й універмагу “Юність”.

Докладніше...

Джерело: Джерело: http://proskurov.info/about/information/history/7634-2011-04-09-18-26-31


Хмельницкая синагога
Адреса: Провулок Пекарський, 2

Хмельницкая синагога

Докладніше...

Джерело: Матеріал та фото взято з публічного допису сторінки “Віртуальний музей міста Хмельницького” у Facebook