Туристичний маршрут „Металеві дива для малечі від Миколи Мазура”
Мета:
- привернути увагу громадськості міста до проблеми руйнування унікальних металевих об’ємно – просторових скульптур Миколи Мазура (https://vsim.ua/Podii/v-parku-chekmana-rozsipayutsya-skulpturi-mikoli-mazura-10500709.html );
- встановити інформаційні таблички про історію створення та назвою металевих об’ємно – просторових скульптур у місцях їх локації, а саме: кінотеатр „Планета”,
- проводити екскурсії екскурсоводами 9-11 класів для молодших школярів гмназі №2 та інших шкіл міста.
Маршрут:
Зупинка 1. Дитячий майданчик біля розважального комплексу СВ на Проспекті Миру;
Зупинка 2.Парк культури і відпочинку ім.М.Чекмана;
Зупинка 3. Дитячий майданчик у сквері ім.. Т.Шевченка по вул. Героїв майдану;
Зупинка 4. Кінотеатр «Планета».
Маршрут:
Місто Хмельницький має багато цікавих незвичайних та дивовижних скульптур, більшість з яких побудував відомий подільський монументаліст Микола Мазур. Він, переїхавши у Хмельницький, з 1968 року працював учителем, а з 1973 – директором Хмельницької дитячої художньої школи. З 2002 року – викладачем фахових дисциплін Хмельницького національного університету. Як художник-монументаліст, скульптор, живописець з 1972 року він брав участь у виставках та провів більше 20 персональних художніх виставок.
Парк культури і відпочинку ім.М.Чекмана, Монументальна творчість Мазура розпочалася у 1979 році, коли тодішній мер міста Іван Васильович Бухал запропонував Мазуру оформити дитячий майданчик-автодром у парку відпочинку ім.500-річчя міста (нині імені Михайла Чекмана). Саме тоді Микола Мазур обирає незвичний спосіб заповнення паркового простору, ніким до цього незвіданий: створює 12 химерних об’ємно-просторових композиції, які ввійшли до складу двох ігрових комплексів - "Автомістечко" (1982р.) та "Космодром" (1986р.). Час показав, що вони добре вписалися в пейзаж парку і стали його скульптурним доповненям. Вже багато років радують дітвору чудо-машини "Гну", "Гоночна", "Ретро", "Трубач", "Паровоз", "Велосипед", "Лев" та інші. А поряд - "Космодром" в якому діти не тільки бавляться, а й розвивають свою уяву, фантазію. Тут усе крутиться, рухається, гуде, тріщить. Щодня багато малюків освоюють цю диво – техніку.
Дитячий майданчик біля розважального комплексу СВ на Проспекті МируНаприкінці 1980-х років у людей виникла ідея організації простору і декоративного прикрашення площі біля кінотеатру «Сілістра» (нині клуб СВ). Упродовж 1987-1991 років тут було встановлено 8 металевих скульптурних композицій, виконаних Миколою Мазуром. Вони різні за формою (дерева і кущі з пахами, плодами та символічними людськими фігурами) та створюють уявний світ «Саду», де завжди співатимуть птахи та буде весна. Ви можете побачити дерева, кущіз птахами, плодами , людськими фігурами, кожна з яких є певним символом. Також тут вже багато років стоять металеві скульптури улюблених мультфільмів дітей - „Білосніжка”, „Повітряна куля з Всезнайком”, які символізують гармонію Всесвіту, єднання людини і природи, злагоду і мир, тут присутні герої улюбленого мультфільму багатьох дорослих «Бременські музиканти», а саме осел, півень та якийсь музика, які стоять на возі, але скульптура не має такої назви і про її символізм ми можемо тільки здогадуватись.
3. Кінотеатр «Планета»
Чергове творіння Миколи Мазура знаходиться в залі очікування дитячого кінотеатру “Планета”. Колись цей кінотеатр був пожежною частиною, але згодом його переробили і в 1987 р. він відчинив свої двері для глядачів. Оскільки, кінотеатр люблять відвідувати діти, виникла ідея створити скульптурну композицію, саме для них, щоб в очікуванні сеансів діти споглядали щось цікаве та корисне. До цієї справи і залучили Мазура, який протягом 1989-1991 р. створив композицію “Веселий потяг”, на якому кудись у своїх справах їдуть різноманітні мультяшні та казкові персонажі. Тут ми бачимо вовка, козу з козенятами, папугу. Є ще мавпи, які, за словами автора, уособлюють політичних діячів, а слон – це народ. Кондуктор Сталін їде на паровозі в один бік і волочить за собою слона, який хоче іти в протилежний бік….. Дітям цікаво розглядати яскраві і кумедні скульптури, не вбачаючи у них політичний підтекст.
4.Дитячий майданчик у сквері ім.. Т.Шевченка по вул.. Героїв майдану
Ще декілька металевих монументальних скульптур Миколи Мазура знаходиться на дитячому майданчику по вулиці Театральній ( за кінотеатром ім. Т.Шевченка ) де маленьких хмельничан радує химерна „Кит-Риба” чи „Змій Горинич”. Творячи свої химерні машини, паровози, вертоліти, велосипеди з металу, Мазур наповнив їх елементами кінематики, при цьому, врахував психологічні особливості своїх маленьких шанувальників, для яких головне в житті це гра. Адже саме через гру дитина пізнає оточуючий її світ.
Джерела:
1. Калинові острови Миколи Мазура // Кульбовський М. З Подільського Кореня – Хмельницький: Поділля, 2003. Книга друга. С. 186 – 188.
2. Жоголь Л. Город для детей Н. Мазура // Про чудо - паровозы, машины, космич. корабли, каторые создал художник в городском парке, под открытым небом для детей // Декорат. искусство СССР – 1989 - №1 - с.18-19.
3. Слободянюк Т. Микола Мазур і Хмельницький: вчора, сьогодні, завтра // Подільські вісті – 2003 - 5 червня.
Посилання на інтернет - джереда:
https://vsim.ua/Podii/poryatunok-unikalnih-skulptur-mazura-e-proekt-brakue-groshey-10656863.html
(https://vsim.ua/Podii/v-parku-chekmana-rozsipayutsya-skulpturi-mikoli-mazura-10500709.html
(http://cbs.km.ua/?dep=1&dep_cur=154&dep_up=113
https://www.0382.ua/news/1295317
https://terwik.livejournal.com/96406.html