^ Наверх

Проскурівське гетто

Адреса: Від Південного Бугу до вулиці Подільської
Проскурівське гетто

Проскурівське Гетто займало територію від Південного Бугу по вулиці Кам'янецькій до вулиці Подільської і по ній до вулиці Проскурівського підпілля(сучасні вул. Вайсера та вул. Грушевського) і до Південного Бугу. 

Велика Вітчизняна війна - одна з найтриваліших і тяжких, які переніс наш народ впродовж багатьох століть. Уже через два тижні після початку Великої Вітчизняної війни - 8 липня 1941 року місто Проскурів було окуповано німецько-фашистськими загарбниками. Від перших днів почав діяти "новий порядок" - кривавий режим терору і грабежу. Розпочалася масштабна кампанія зі знищення та вивезення до Німеччини духовних і матеріальних цінностей краю, розстріл населення, вигнання його в рабство. Окрім розстрілів окупанти здійснювали методичне та планомірне пограбування населення.

Для винищення населення і військовополонених фашисти створювали концтабори, гетто, тюрми, де фашистські лікарі проводили медичні досліди, інфікуючи людей різними хворобами. Тільки на території нашого невеличкого в той час міста було знищено 81 тисяча чоловік населення.

Смертельним вироком для єврейського населення міста став підписаний гебітскомісаром 14 грудня 1941 року наказ про переселення євреїв міста зі своїм майном у гетто.

Під гетто були виділені єврейські квартали, що були загороджені колючим дротом: від Південного Бугу по вулиці Кам'янецькій до вулиці Подільської і по ній до вулиці Проскурівського підпілля і знов до Південного Бугу. Одночасно в цьому гетто перебувало три тисячі євреїв. Відібрані в євреїв речі зберігались у будинку трикотажної фабрики на вулиці Набережній. Навколо гетто стояли спостережні башти з автоматниками. Умови утримання євреїв були жахливими. В будинках знаходилась велика кількість людей, спали на землі, харчування практично було відсутнє. Ще одне гетто - робітниче - було в Лезневому. Євреїв гетто переважно примушували працювати на будівництві та на ремонтних роботах шосейної дороги. В Проскурові євреїв почали розстрілювати уже з осені 1941 року. Конвеєр смерті ще більше запрацював через рік - восени 1942 року. Євреїв розстрілювали у два етапи. На початку жовтня фашисти розстріляли мешканців гетто. 30 листопада 1942 року були розстріляні в'язні робочого єврейського табору та спеціалісти, які там утримувались. Поряд з місцевими євреями розстрілу в місті Проскурові зазнало єврейське населення навколишніх сіл. Всього було розстріляно більше 9,5 тисяч чоловік. 

Українці співчутливо допомагали євреям у важку годину. Не даремно нині у єврейському світі серед тих, хто врятував євреїв під час війни чи не найбільше українців удостоєно почесної єврейської відзнаки "Праведник народів світу". Їх імена викарбувані на Алеї Праведників народів світу в Єрусалимі, серед них є і наші хмельничани: Марія Главацька; Дарія, Олександр і Володимир Шершуни; Євєліна Ларіонова, Людвига Пукас і багато інших. Чимало євреїв служило в лавах Червоної Армії, партизанських загонах, в підпіллі і були нагороджені високими урядовими нагородами. Серед них Герой Радянського Союзу, наш земляк, хмельничанин Володимир Вайсер.

Джерело: Слободянюк П.Я., Вавринчук М.П. та ін. Воєнне лихоліття на Поділлі (1941-1945 р.р.) К.-П., ПП "Медобори 2006", 2007 рік. https://web.archive.org/web/20151222120116/http://hdtvshek.hvosting.ua/about/information/history/2125-2009-05-07-06-23-46 До 70-річчя розстрілу в`язнів проскурівського гетто - презентація відеофільму "Доля". http://proskurov.info/news/society/8938 . Згадали про розстріли євреїв. https://ye.ua/istiriya/10204_Zgadali_pro_rozstrili_yevreyiv.html.