^ Наверх

Меморіалу Пам’яті жертв Голокосту

Адреса: вул. Сільськогосподарська
Меморіалу Пам’яті жертв Голокосту

З 2006 року 27 січня світова спільнота відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. 27 січня обрано не випадково: цього дня було звільнено концентраційний табір Освенцім (Польща).

Голокост – страшна трагедія єврейського народу. Сучасні історики стверджують, що в таборі смерті Освенцім було знищено 1613 000 осіб, у т. ч. – 1 100 000 євреїв; більше 140 000 поляків; 100 000 українців; 23 000 циган. Серед жертв були й представники інших народів. Масові вбивства єврейського населення відбулися в Києві, Харкові, Львові, Бердичеві, Одесі, Вінниці, Дніпропетровську, Хмельницькому в багатьох великих і маленьких єврейських містечках. Нацисти та їх прислужники знищили 1,5 млн. євреїв України, з них близько сто п’ятдесят тисяч – це наші побратими і земляки. За переписом 1939 року на Хмельниччині проживало 122 тисячі євреїв, 115 тисяч загинуло під час війни. Понад 10 тисяч євреїв було розстріляно у Проскурові.

Будівництво Меморіального комплексу Пам’яті жертв Голокосту на  вул. Сільськогосподарській у Хмельницькому розпочали будувати у 2010 році. Тут спочивають 8200 бранців Проскурівського гетто, розстріляних фашистами восени 1942 року. Тривалий час на місці могил були непрохідні хащі й лише невелика стела нагадувала людям про тисячі жертв. За словами директора ХБФ “Хесед Бешт” Ігоря Ратушного, споруда зводилася коштом благодійників, членів єврейської громади Хмельницької області та з-за кордону.  Співробітники Фонду, волонтери й клієнти брали  активну участь у роботах, які не потребують особливих будівельних навичок, прибирають, облаштовують територію. Люди не лише приносяли гроші: жертва нацизму Фаїна Кабацька, наприклад, виростила за весну більше півсотні кущиків квітів, які передала для благоустрою меморіалу.
Готовий комплекс — це стела у вигляді книги скорботи та п’яти огороджених могил. До комплексу веде арочний вхід, схожий на перевернуту мінору — семисвічник, що є одним із головних символів  єврейського народу. 
Меморіал має велике значення для міста в історичному аспекті. Адже це єдине відоме та доступне місце загибелі великої кількості єврїв, які зазнали переслідувань від фашистів за національними ознаками. Для всіх хмельничан, які хочуть вшанувати  пам’ять загиблих під час голокосту євреїв, варто знати, що на єврейські поховання не прийнято приносити квіти. Замість цього покладіть на могилу звичайний невеличкий камінчик.

 

Джерело: Меморіал пам’яті жертв Голокосту. URL:https://proskuriv.khm.gov.ua/2014/05/08/меморіал-памяті-жертв-голокосту/. Голокост – страшна трагедія єврейського народу. URL:https://www.adm-km.gov.ua/?p=1231