^ Наверх

Вічний Вогонь

Адреса: вулиця Проскурівська, 62
Вічний Вогонь

Піонерський сквер у місті Хмельницькому— меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів міста, або попросту— Вічний вогонь. Навряд чи кому з хмельничан слід розповідати про його місцезнаходження, а от нагадати історію створення меморіалу і про подвиги героїв, похованих там, мабуть, варто.

У далекому 1925 році в Проскурові пройшов перший місячник по озелененню міста. Саме тоді на розі вулиць 25-го Жовтня і Новобульварної (нині Проскурівської і Івана Франко) юні піонери-школярі заклали сквер, що одержав назву Піонерський. Після звільнення Проскурова від німецько-фашистських загарбників (25 березня 1944р.) у цьому сквері з'явилися перші могили наших загиблих воїнів, переважно льотчиків. Через рік тут поховали екіпаж 36-го бомбардувального полку в складі лейтенанта Кузика, мол. лейтенанта Баніна і сержанта Ушакова, літак яких зазнав аварії під Проскуровом вже після війни— 29 травня 1945 року. Незабаром у Піонерський сквер перенесли останки ще декількох наших воїнів-визволителів, що раніше були поховані в інших місцях міста (наприклад, могила полковника Шестакова була спочатку біля кінотеатру ім. Чкалова), а в 1948 році над братською могилою спорудили пам'ятник. У 1974 році була проведена повна реконструкція скверу і братської могили— встановили новий пам'ятник (автори — скульптори Михайло Грицюк і Юлій Синькевич, архітектор Анатолій Сницарев), чашу Вічного вогню і стелу з меморіальною плитою, на якій нанесені імена 17 загиблих воїнів. Першими серед них значаться двоє Героїв Радянського Союзу.

Джерело: 1. Єсюнін С. Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів міста. Вічний вогонь / С.Єсюнін // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 45-46. 2. Вічний вогонь // Єсюнін С. Вулиці Хмельницького / С.Єсюнін. – Тернопіл