^ Наверх

Хмельницька міська централізована бібліотечна система (ЦБС)

Адреса: м. Хмельницький, вул. Подільська, 78. Сайт: https://www.cbs.km.ua/index.php
Хмельницька міська централізована бібліотечна система (ЦБС)

31 жовтня 1950 р. на засіданні Проскурівського виконавчого комітету було прийняте рішення «про надання приміщення, що зараз займає  перукарня Воєнторгу по вул. 25 Жовтня №19, для новоутвореної міської бібліотеки та читального залу, і враховуючи, що в місті Проскурові немає будинку культури, існуючі бібліотеки розташовані та обслуговують населення околиць міста, існує гостра необхідність відкрити в центрі міста міську бібліотеку та читальний зал для обслуговування населення в центральній частині міста». Книжковий фонд при відкритті нараховував 1310 примірників. Уже в 1950 р.  до бібліотеки було залучено 307 читачів. Згодом, зі збільшенням книжкового фонду і кількості читачів, приміщення бібліотеки було розширене.  Починаючи з 1970 р., бібліотека переїжджала тричі: з вулиці Кірова на вулицю Галана, потім на вулицю Подільську, де і знаходиться тепер.

Під впливом соціокультурних процесів змінювалася не лише функція центральної міської бібліотеки, а й склад читачів та особливості відвідування, профіль читання, форми і зміст затребуваних послуг. У 1976 р. згідно з наказом відділу культури №22 від 17 березня 1976 р. в місті була створена міська централізована бібліотечна система, яка об'єднувала тоді 13 бібліотек: 9 обслуговували доросле населення, 4 – дітей. Центральною бібліотекою стала міська бібліотека №1.

Хмельницька міська централізована бібліотечна система (ЦБС) – це 15 бібліотек: 10 для дорослого читача, 5 обслуговують дітей та їх батьків. Щорічно бібліотеки міста обслуговують близько 32 тис. користувачів різного віку, яким видається понад 614 тис. примірників видань. Відвідування становить понад 222 тис. чоловік. До послуг користувачів універсальний фонд, який нараховує понад 360 тис. документів. Він сформований на основі духовних, інформаційних, ділових потреб населення міста, поєднує не тільки книги, а й періодичні видання.

Краєзнавчий фонд Хмельницької міської ЦБС станом на 01.01.2018 р. нараховує 25 186 примірників (7% від загального фонду ЦБС). З 2009 року ведеться електронний каталог і відображає інформацію про видання, що надходять у фонди бібліотек у режимі поточного і ретроспективного комплектування. Електронний каталог – це бази даних, які містять майже 52 тис. бібліографічних записів та більше чотирьохсот повних текстів.

Клуби та об'єднання за інтересами – одна із найбільш вдалих форм диференційованої роботи з  користувачами. У бібліотеках міста постійно діє 13 клубів за інтересами: центральна бібліотека – молодіжний клуб «Право. Закон. Мораль», №2 – «Гармонія», №3 – «Літературні зустрічі»; №7 – «У колі друзів» та «Code Club», №8 – «Весела майстерня», №9 та №15 «Чарівна скринька», №10 – «Яскрава палітра», №11 – «Ігромікс» та «Бібліорозмовини», №12 – «Зелена планета» та «В гостях у казки», №14 – «Родина, родина: від батька до сина». 

29 вересня 2017 року у Хмельницькій центральній міській бібліотеці відкрили БібліоХаб - простір для активних людей. Це громадський простір, яким безкоштовно зможуть користуватися усі хмельничани. Реалізувати проект вдалося завдяки перемозі у програмі «Бюджет участі». Хмельницький багатий на людей, які мають ідеї для розвитку міста. Їм потрібно збиратися разом, але важко знайти в інфраструктурі міста безкоштовне приміщення для роботи невеликої групи людей. Зустрічатися вони можуть у центральній бібліотеці, яка працює і у вихідні дні, знаходиться у центрі міста, де гарна транспортна розв’язка. У читальному залі завжди людно, обладнаний окремий мультимедійний простір з сучасним обладнанням для спільної комфортної роботи», - пишуть на сайті бібліотеки.

Щорічно у ЦБС проводиться більше 600 масових заходів різного спрямування, під час яких бібліотекарі використовують творчі акції, ігрові, діалогові, презентаційні та інші методи популяризації книги. У системі працює 71 комп'ютер, 15 філій надають послуги доступу до Інтернету. Хмельницька міська ЦБС стала переможцем другого та пятого раундів конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», організованого Програмою "Бібліоміст". З вересня 2011 р. нові бібліотечні послуги з використанням безкоштовного доступу до Інтернету надаються у бібліотеках-філіях №2№7№9№14, а з грудня 2013 р. – у центральній бібліотеці та бібліотеці-філії №12

Таким чином, центральна бібліотека сьогодні – це і методичний центр, і книгозбірня, і виставковий зал, де організовуються виставки-вернісажі місцевих художників, і літературна вітальня, де проводяться презентації книг хмельницьких письменників, це і театральна сцена, де виступають кращі митці міста, колективи будинку культури, школи мистецтв.

Джерело: Центральна бібліотека . - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://cbs.km.ua/index.php?dep=1&dep_cur=105&dep_up=1 Гарматюк Наталя. Простір для активних людей: у Хмельницькому відкрили БібліоХаб.- [Електронний ресурс]: – Режим доступу:https://ye.ua/kultura/32368_Prostir_dlya_aktivnih_lyidey__u_Hmelnickomu_vidkrili_BiblioHab.html .