^ Наверх

Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт»

Адреса: вул. Кам`янецька, 58/1., email: thiyacentr@ukr.net
Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт»

Питання створення Благодійного фонду «Хесед» на Хмельниччині постало наприкінці 90-х років. Представниками «Джойнту» (Американський єврейський об'єднаний розподільчий комітет) зайнялися пошуками людини, яка б могла очолити таку організацію. Вирішено це питання було лише тоді, коли у їх поле зору потрапив Ігор Ратушний — молодий енергійний бізнесмен, який відповідав високим вимогам: відповідна освіта, досвід керівної роботи, харизма. 16 вересня 1999 року Хмельницьке обласне управління юстиції зареєструвало Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт». Очолив організацію Ігор Ратушний. Хесед — загальна назва для всіх благодійних центрів нової системи. А для того, щоб ідентифікувати себе, мати свій особливий імідж кожен такий фонд додає до загальної назви свою, особисту. Для прикладу: Хесед («Турбота», «Милосердя»), у Львові має назву «Ар'є» («Лев»), у Чернівцях — «Шушана» («Троянда»). На Хмельницькій землі жив, працював, вчив Бешт, засновник однієї з релігійній течій в юдаїзмі — хасидизму. Головними у вченні цього філософа були ідеї добра, милосердя, справедливості. З цієї причини новостворений Фонд було вирішено назвати ім'ям цього філософа. Символом Фонду став міфологічний птах, що за легендою жив у палаці біблійного царя Соломона та охороняв його. Зображення цього птаха є традиційним у єврейському образотворчому мистецтві та символізує Єрусалимський храм, квітучі сади Ізраїлю, мрію у щастя, добро і справедливість. Ці символи є співзвучними ідеї діяльності Фонду.

Організаторами Фонду є доктор Амос Авгар, Володимир Глозман, Гіора Моісєєв, Євген Шведков, Анна Фельдман. Вони, представники «Джойнту», відвідують м. Хмельницький, людей у регіонах Хмельниччини, а згодом і Тернопільщини. Ними створено багатопрофільну професійну соціальну структуру, що стала складовою частиною єврейської общини, а єврейське населення регіону відчуло суттєву допомогу. Біля витоків благодійної організації були шановані члени єврейської громади: Клара Маргулян, Михайло Лєрман, Ліна Янковська, Вілен Ройзман, Борис Шлаін, Аркадій Флаксенберг, Гаррі Дробнер, Михайло Шустер, Семен Мільман. Вони багато зробили для того, щоб відновити національні традиції благодійництва.

Волонтерські засади організації.

Завдання не лише допомогти людині матеріально (через різні форми послуг), головне — надати їй можливість соціальної реабілітації.

Всі види послуг, всі форми роботи мають на меті відродження національного самоусвідомлення, стимулювання людей до чіткої національної ідентифікації, розповсюдження інформації про національне життя і традиції серед широких верств населення з метою міжконфесійного розуміння та добросусідства. Фонд вирішує завдання розбудови національного культурного та релігійного життя.

За своїм фінансовим положенням Хеседи є общинними структурами — вся їх діяльність направлена на розбудову та зміцнення єврейської громади.

Програми

«Харування», «Догляд на дому», «Медицина», «Зимова допомога». Діяльність програм діяльність у першу чергу спрямована на допомогу малозахищеним групам єврейського населення. Значну кількість серед них становили люди, що пережили Холокост, які не мають рідних і самотні. Це люди які мають проблеми зі здоров'ям, психологічні проблеми, у їхніш помешканнях відсутні зручності та централізоване опалення.

Діяльність

Гуманітарна допомога направляється Фондом у найвіддаленіші пункти регіону. Незахищені категорії людей отримують необхідні ліки, продукти харчування, вугілля, дрова, теплий одяг, побутові речі, реабілітаційне обладнання. Куратори Фонду ставлять перед собою ціль моральної підтримки своїх підопічних, дати їм зрозуміти, що їх не покинули напризволяще. Фонд направляє роботу і на відродження національної самосвідомості:

На даний час створено шістнадцять представництв Фонду, які допомагають більш ніж п'яти тисячам громадян України. Допомога ця різностороння і стосується багатьох життєво важливих питань. Клієнтами Фонду є не лише євреї, а також і члени їхніх сімей. Такий підхід обумовлює багатонаціональний склад людей з якими працює Фонд. Серед підопічних Фонду — колишні в'язні гетто та концтаборівПраведники народів світуветерани німецько-радянської війниінвалідипенсіонери, діти із малозабезпечених сімей. Це люди різних вікових та соціальних груп, але всі вони відчувають моральну, матеріальну, духовну опіку та підтримку. Фонд надає своїм клієнтам 156 видів послуг. Фонд «Хесед Бешт» представляє інтереси єврейської спільноти у органах влади і місцевого самоуправління, у різних громадських інституціях та на міжконфесійному рівні. Ведеться благоустрій пам'ятників, що пов'язані з трагічними сторінками історії єврейського народу, створюється музейно-меморіальний комплекс «Світло душі», реконструюється синагога у Хмельницькому, проводяться краєзнавчі дослідження, вистави. У планах — створення музейних кімнат «Історії та культури єврейської громади» та «Пам'яті жертв Голокосту». Фонд видає газету «Шалом Алейхем». Ігор Ратушний, народний депутат, намагається впливати на соціальну політику органів місцевого самоврядування, відстоювати інтереси усіх громадських та соціальних установ міста

Фонд “Хесед Бешт” охоплює різні аспекти національного відродження, культурного життя, соціальної допомоги. Фонд проводить велику культурно-освітню, пам'яткоохоронну та історико-краєзнавчу діяльність. Благодійна організація опікується людьми різних вікових та соціальних груп, дбає не лише про фізичне, матеріальне благополуччя, а й про духовне здоров'я нації, її моральний і культурний розвиток.
  

Велику культурно-освітню роботу проводить Хмельницький культурно-общинний центр “Тхія”. При центрі працює недільна школа, дитячий садок, жіночий клуб, є гарна бібліотека, створено гуртки художньої самодіяльності, танцювальний ансамбль “Нахес”. Тут проводять лекції і консультації лікарі, юристи, психологи, проходять виступи камерного оркестру і шахматні турніри, кіновечори, засідання дискусійного клубу, постійно відбуваються зустрічі представників національних общин. У 2009 році було відкрито відреставровану синагогу у   м. Хмельницькому, яка має вікову історію.

 

Джерело: Хмельницький благодійний фонд «Хесед Бешт» . - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki Євреї. Історична довідка. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://odb.km.ua/?dep=1&dep_up=563&dep_cur=1066 .