^ Наверх

Капище Перуна

Адреса: Маліївці, Хмельницька область
Капище Перуна

«Тут просто пройтися варто – й ти одразу відчуваєш силу цього місця. Недарма ж тут язичники мали свої капища. Одне з них є дотепер. Тут оселилися перші християни, та теж неспроста ж», – розповідає маліївецький краєзнавець Олександр Онищук.

Місце на пагорбі над Маліївцями й справді колись було капищем. Про що нібито свідчать чималі кам’яні брили, що ховаються у тамтешніх травах. Поруч із капищем сучасні послідовники древніх українських вірувань і встановили фігуру Перуна.

На Зелені свята над капищем у Маліївцях проводжають Ярила. На Іллі, біля нього – свято Перуна. Фігуру вбирають рушниками, заквітчують зіллям. Коли на Прикарпатті вбили мольфара Нечая, у Маліївцях, біля капища, організували за ним тризну.

До Перуна їдуть звідусіль, але серед маліївецьких селян послідовників язичницької віри нема, запевняє Олександр. Хоча ті, хто відродив це капище, себе язичниками не вважають. Не люблять вони, розказують у Маліївцях, і коли їх називають поганами. Натомість, себе називають православними носіями української національної віри.

Утім, Перунові у Маліївцях доводиться непросто. Його пиляли, топили й не раз намагалися скинути з гори. Якщо пильніше придивитися до Перуна, то на стовбурі видно сліди від пилки, залиті бетоном. Це – відгомін несприйняття ідеї відродження капища місцевим духовенством.

У відповідь на спробу спиляти фігуру хтось із протилежного табору порозкидав ікони християнським святим у монастирському гроті під водоспадом. Місцем, до якого чи не щодня вервечкою йдуть паломники з вірою в силу намоленого каміння…

Джерело: Олена Лівіцька. Маліївці моляться Перуну та бережуть старі палаци// https://opinionua.com/2018/07/20/mali%D1%97vci-molyatsya-perunu/