^ Наверх

Церква святого Іоана Богослова

Адреса: Маків, Дунаєвецький район, Хмельницька область
Церква святого Іоана Богослова

Церква святого Іоана Богослова у Шатаві (Іоаннобогословська церква)— православна (УПЦ МП) церква в селі Шатава Дунаєвецького району Хмельницької області.

Мурована церква св. Іоана є пам'яткою класицизму з притаманною храмам Поділля готичною ретроспективою.

Церква зводилась у період від 1839 до 1862 року.

Нині Церкву святого Іоана Богослова внесено до Державного реєстру національного культурного надбання.

 

В селі, були церкви й до ХІХст. Відомо, що у 1831 р. ієрей Скворцов, що інспектував подільські церкви, категорично заборонив використовувати старий шатавський храм, приєднавши прихід до маківського. Він також жалівся, що Раціборовський, при всіх його багатствах, неспроможний вибудувати в селі церкву. Поблизу цвинтаря невдовзі з'явився дивний круглий фундамент. Будівництво церкви-ротонди Івана Богослова тривало з 1839 по 1862 рр. Далі справа вже була за священиком Корнічем, який зміг переконати духовенство, що й така "неканонічна" святиня все-таки є храмом.

За місцевою легендою кажуть, що під час громадянської війни тут брав черговий шлюб батько Махно.

 

Планово-об'ємна структура споруди Іоаннобогословської церкви є характерною для класицизму, а ось окремі деталі храму — від неоготики.

Храм являє собою ротонду, десять внутрішніх стовпів якої поставлені колом та злучені арками, несуть циліндричний світловой барабан з куполом. Обхідна галерея перекрита плоско. Стрільчасті вікна в стилі неоготики, обрамлені на барабані дрібним профілюванням. Під карнізом, що довершує горішню частину основного простору будівлі, проходить декоративна смужечка з різьбленням рослинного мотиву.

Джерело: 1. Іоаннобогословська церква, 1839— 1862 рр. // Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. в 4-х томах (за ред. Жарікова Н.Л.), К.: «Будивэльнык», 1983-1986 (електронна версія), стор. 201-202 2. Церква святого Іоана Богослова (Маків) [Еле