^ Наверх

Ботанічний сад Хмельницького національного університету

Адреса: м. Хмельницький, вулиця Інститутська, 11
Ботанічний сад Хмельницького національного університету

Ботані́чний сад Хмельни́цького націона́льного університе́ту — пам'ятка природи у місті Хмельницькому. На його території зростають квітково-декоративні рослини, дерева та кущі, які використовуються у наукових та навчальних цілях. Ботанічний сад Хмельницького національного університету є об'єктом природно-заповідного фонду області та ботанічним садом місцевого значення: 2,21 гектари його території відповідно до рішення двадцять четвертої сесії Хмельницької обласної ради від 18 листопада 2009 року № 20-24/2009 охороняються законом; загальна площа становить 4,8 гектарів. Директор ботанічного саду ХНУ — кандидат біологічних наук, доцент кафедри екології Людмила Казімірова.

Програма розвитку Технологічного університету Поділля (сучасна назва — Хмельницький національний університет) з 2002 по 2006 рік передбачала ландшафтне облаштування території університету та створення ботанічного саду.

Роботи по озелененню території розпочались восени 2002 року, коли перед четвертим корпусом університету створили клумби та посадили нові види рослин.

У 2003 році були проведені основні будівельні та агротехнічні роботи: розчищені водойми, створена система поливу, прокладені доріжки та стежки, встановлена металева огорожа, довжина якої склала 1407 метрів. Для втілення проекту завезли 80 м³ каменю та понад 2 тисячі м³ ґрунту. Відбулась висадка перших колекційних рослин: горіха ведмежого, магнолії Кобус, метасеквої гліптостробоїдної, ялини колючої, які були подаровані хмельничанам Національним ботанічним садом імені М. М. Гришка НАН України, Національним дендропарком «Софіївка» НАН України, Ботанічним садом Національного лісотехнічного університету України та Ботанічним садом Львівського університету імені Івана Франка.

Протягом 2004–2005 років був створений Японський сад площею 0,5 гектара. Ідея його заснування належить науковому консультанту та професору В. П. Кучерявому. Проект був розроблений працівниками ботанічного саду та кафедри ландшафтної архітектури Національного лісотехнічного університету України. Певний спектр робіт виконували студенти Хмельницького університету. Протягом вересня та жовтня 2004 року в три зміни на території ботанічного саду працювало близько 1800 студентів. Було проведене планування території, перенесені та викладені 70 м³ каміння, насипаний шар родючого ґрунту. При створенні Японського саду спеціалісти використали елементи-символи: «медузу», «басейн», «протектор», «листок» та «черепаху». Головним елементом символічного Японського саду вважається композиція з каміння, яка нагадує черепаху.

 

Також тут можна побачити композицію з п'яти символічних каменів, тиса ягідного та гінкго дволопатевого, оточених дерев'яними стовпцями. Камені символізують інститути денної форми навчання. На території ботанічного саду Хмельницького національного університету розташована ще одна група каміння, що виступає символом Віри, Надії, Любові й Софії. Біля неї висаджені різнокольорові квіти. Загалом у Японському саду облаштовані наступні ділянки: рівнинна, ландшафтна, горбисто-кам'яна та рокарій «Плин часу»[5]. Місцем побудови останньої експозиції був обраний крутий схил. Створена вона у вигляді чотирьох терас. Розташовується навпроти Символічного саду. Листя, каміння та квіти і їх кольорова гама показують життєвий цикл людини від народження до старості. Проводиться аналогія з порами року[10].

На території перед навчальним корпусом № 4 була закладена кам'яна гірка[5]. На схилі балки з'явилась експозиція з хвойних рослин. Для цих робіт були залучені субпідрядні організації та студентські будівельні загони.

Експозиція «Листяні рослини» була закладена 2004 року. Місцем її розташування став лівий схил балки. Це місце розташування моноколекцій таволги, гортензії, вейгели й різних видів покритонасінних деревних рослин. 2006 року відбулось висадження Деканатського березового гаю на схилі від вулиці Інститутської. В День довкілля-2007 навпроти корпусу № 5 висадили Платанову алею. На правому схилі балки розташовується експозиція дендрарію під назвою «Голонасінні рослини». Підпірна стіна однієї з будівель декорована Зеленою стінкою. Вона створена з витких рослин на шпалері. 2007 року у верхній частині балки заклали ділянку Малого Полісся. Студенти розчистили природні джерела та висадили саджанці дуба звичайного та сосни європейської. На західному схилі вулиці Інститутської розміщується Сад папоротей, в якому зростають папоротеподібні, притаманні флорі Хмельницької області. У вересні 2008 року розпочалось формування Карпатарію на найкрутішій ділянці схилу. Там висадили колекцію рослин карпатської флори. Організатори приурочили цю подію до сходження викладачів університету на Говерлу. До Дня довкілля-2008 була приурочена висадка алеї магнолій поблизу огорожі університету.

Протягом 2009–2011 років був реалізований проект «Долина пізнання». У програмі діяльності ректора Хмельницького національного університету на 2008–2015 року передбачено створення розсадника декоративних рослин та території зростання Товтрової гряди, Саду химер, витких рослин, Саду безперервного цвітіння та Саду розоцвітих. Передбачено будівництво теплиці та оранжереї.

З 2010 року розпочалось створення експозиції «Країна знань» на території Японського саду. Основною метою експозиції є демонстрація шляху знань людини та ідеї поєднання життя та наукової діяльності. В центральній частині експозиції розташовується найбільший камінь, що символізує філософські знання. Була викладена покрокова японська доріжка нобедан. Для її створення використали камінці плоскої форми. Композиція, що символізує суспільні та історичні науки, розміщується на перетині цих доріжок. Зображення бабки є уособленням природничих наук. Алегорією географічних знань стали «гори», для створення яких використали великі брили. Щоб зобразити фізико-математичні знання, обрали каміння, формою схоже на геометричні фігури. У травні 2010 року був закладений розарій, в колекції якого можна побачити усі селекційні групи троянд. У церемонії відкриття брали участь ветерани Другої світової війни.

29 жовтня 2011 року між третім та четвертим корпусами університету закладений Сад студентської дружби. Його заснували учасники Всеукраїнської студентської конференції «Органи студентського самоврядування у просторі вищої освіти України». У Саду студентського дозвілля у внутрішньому дворику одного з корпусів розташовані фонтан та колекція рододендронів.

Протягом 2012 ріку відкрились нові експозиційні ділянки, створення яких було приурочено до святкування 50-річчя університету.

Загальна кількість рослин, які зростають на території Ботанічного саду ХНУ, становить близько 20 тисяч екземплярів, в тому числі понад 7 тисяч багаторічних квітково-декоративних рослин та понад 1400 дерев та кущів хвойних і листяних порід.

На момент заснування ботанічного саду не існувало жодної ботанічної колекції, тому формування його фонду розпочалося від самих основ. Територію закладу поділили на декілька секторів: декоративної дендрології, альпінарію, квітково-декоративних рослин, трав'яної флори та моніторингу рослинного покриву Волино-Поділля, інтродукції деревних рослин та ландшафтного дизайну.

Серед рослин ботанічного саду в Хмельницькому виокремлюють гінкго дволопатеве, магнолії, тис ягідний, метасеквою та тюльпанове дерево. У колекції саду налічують 32 види рослин, занесених до Червоної книги України.

Джерело: 1. Ботанічний сад Хмельницького національного університету / За ред. Л. П. Казімірової. — Кам`янець-Подільський. Видавець Мошинський В. С., 2009 — 68 с. 2. Каталог рослин Хмельницького національного університету// За редакцією Л. П. Казімірової. — Кам`ян