^ Наверх

Академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля»

Адреса: Кам`янецька, 71/7
Академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля»

Творчу біографію ансамбль розпочав 1938 року з хорової капели, до якої увійшли кращі місцеві аматори сцени та декілька професійних артистів.  Через оспівування свого краю та виявлення у піснях незалежного характеру, влада, через складні воєнні умови  скоротила склад ансамблю і, змінивши у 1944 році назву на ”Вітерець Поділля”, зробила із співочого колективу хор бандуристів. Згодом  капела набула статусу ансамблю пісні і танцю та отримала назву «Подолянка». Таку назву мав колектив до 1989 року, коли його було перейменовано на «Козаки Поділля», з кількісним складом 60 чоловік. Цю назву колектив носить і до наших днів.

 Ця зміна назви вплинула і на популярність колективу. Новостворені «Козаки Поділля» успішно гастролювали у Франції, Великобританії, Німеччині, Бельгії, Греції, Швейцарії та інших державах.

Патріотичне спрямування репертуару в колективі дало поштовх до створення і виконання, поряд зі старовинними козацькими піснями, нових сучасних творів про Україну і українців, їхнє минуле та сучасне. Головний із них — "Козацькому роду нема переводу", написаний у 1989 році М. Балемою на вірші П. Карася, М. Воньо. Пісня дуже швидко стала популярною, візитівкою колективу, і зараз виконується по усій Україні та далеко за її межами.

В 1987 році в Республіканському огляді-конкурсі творчих колективів України ансамбль "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" разом із капелою "ДУМКА" і хором був названий одним з кращих колективів України.

2008 рік. Ансамблю надано статус "Академічного".

2011 рік. На третьому Всеукраїнському фестивалі-конкурсі народної хореографії імені Павла Вірського ансамбль здобув почесне перше місце.

Ансамбль «Козаки Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм досконалим мистецтвом репрезентує все найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх регіонів області. В його програмах – історичні думи, козацькі та чумацькі пісні і танці, жартівливі хорові сценки, родинно-побутова, обрядова лірика, купальські, жниварські, весільні пісні і танці, колядки, щедрівки.

Протягом усього творчого шляху, ансамбль перебуває в стані постійного творчого пошуку, в результаті чого виробився особливий мистецький стиль "КОЗАКІВ ПОДІЛЛЯ". Разом із глибоким проникненням в суть української подільської народної пісні і танцю в ансамблі сформувався репертуар творів, де фольклор оригінально поєднується з різними течіями в сучасній музиці (поп-музика, джаз і т. п.).

Упродовж 42 років (з 1975 р.) колектив очолює композитор,народний артист України, професор Микола Балема. До 2008 року його соратником був диригент-хормейстер ансамблю, народний артист Валерій Ярецький.

За всю історію "КОЗАКИ ПОДІЛЛЯ" виховали два народних артисти України (Микола Балема і Валерій Ярецький) та дванадцять заслужених артистів України (Герман Датков, Іван Галиняк, Микола Миколайчук, Ірина Фіцько, Володимир Штепа, Володимир Глушенков, Юрій Авдієвський, Ірина Фуштей, Олександр Болгарчук, Людмила Голуб, Олена Єфімчук, Майя Онищук.

Нині "Козаки Поділля" мають у своєму складі 82 творчих одиниці: 38 артистів хору, 24 артисти балету і 20 артистів оркестру. В колективу хороша репетиційна база (приміщення обласної філармонії). Ансамблем керує композитор, народний артист України Микола Балема. Головний хормейстер — Катерина Дробіт, головний балетмейстер — Сергій Качуринець, керівник оркестру — лауреат міжнародного конкурсу - Богдан Балема.

За весь період творчої діяльності колектив вписав яскраву сторінку в літопис культурного життя подільського краю. В ансамблі створено і реалізовано низку різнотематичних концертних програм: "НИВАМИ ПОДІЛЬСЬКИМИ", "КРАСО УКРАЇНИ, ПОДОЛЛЯ", "У НЕДІЛЮ НА РИНОЧКУ", "ШЕВЧЕНКІАНА", народна опера "ВІЧНИЙ ЕТАП" — про Устима Кармалюка (лібрето П. Гірника), "УКРАЇНА, ЛЮБОВ, МАЙБУТТЯ...", "ПОДІЛЬСЬКІ ВЕЧОРНИЦІ", "Я ЄСТЬ НАРОД!", "ВАША ВЕЛИЧНОСТЕ, ЖІНКО!", "ПРОРОК" — за творами Т. Г. Шевченка, “КОЗАЦЬКА РАДА”, «Свою Україну любіть» і багато інших...

Ансамбль «Козаки Поділля» – універсальний художній колектив, що своїм досконалим мистецтвом репрезентує все найкраще з невичерпної скарбниці народної творчості всіх регіонів області.

Джерело: Академічний ансамбль пісні і танцю «Козаки Поділля». - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://oblfilarmonia.com/personaliji/kolektivi/42-akademichnij-ansambl-pisni-i-tantsyu-kozaki-podillya .