Пам`ятники
Пам`ятник героям Небесної Сотні
Адреса: Героїв Майдану, 8Меморіал героям Небесної Сотні відкрили 24 серпня 2017 року. Меморіал виготовили з бронзи. Бронзовий голуб сягає у висоту шість з половиною метрів. На крилі - викарбувані обличчя загиблих героїв Небесної Сотні. За словами автора, Романа Албула, щоб збагнути задум необхідно згадати події на майдані у Києві, коли Папа Римський випустив в небо двох голубів, це була молитва за Україну. На одного голуба напала чайка, на іншого - ворона. Це стало основою створення саме цього пам`ятника, боротьба добра і зла. А на нашій скульптурі добро перемагає, з такими думками помирала Небесна Сотня
Джерело: У Хмельницькому відкрили пам`ятник Небесній Сотні. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://vsim.ua/Podii/geroyam---slava-u-hmelnitskomu-vidkrili-pamyatnik-nebesniy-sotni-10632658.html
Пам`ятник ,,Віра. Надія. Любов"
Адреса: площа Незалежності, ХмельницькийГоловний майдан нашої області – майдан Незалежності увінчує незвичайної краси монументальна композиція “Віра, Надія, Любов”, яка символізує триєдність нашого національного буття: минулого, теперішнього, майбутнього – в їхній історичній, духовній і філософській суті. Талановиті подільські митці – народні художники Микола та Богдан Мазури створили диво, якого немає в жодній країні світу. Ця унікальна композиція наповнила простір хмельницького майдану красою та витонченістю української національної символіки.
Джерело: 1. Демків Б. Наша “Віра, Надія, Любов”у… риштуванні/ Б.Демків // Проскурів. – 2010. – 19 серпня. 2. Слободянюк Т. Віра, Надія, Любов / Т.Слободянюк // Подільські вісті. – 2013. – 12 лютого. 3. Слободянюк Т. Із вірою в Бога, з любов`ю до життя, з надією – на майбутнє України/ Т.Слободянюк// Подільські вісті. – 2011. – 22 вересня.
Пам`ятник-погруддя Іванові Франку
Адреса: Проскурівська, 66Пам`ятник-погруддя українському поетові, письменнику та мислителю Іванові Франку відкрито 27 серпня 2007 року. Автор — скульптор Михайло Лисенко.
Джерело: Пам`ятники Хмельницького. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Пам`ятники_Хмельницького . Жужа К. Відкрито пам’ятник Каменяру. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: http://en.calameo.com/read/003195114dc0a2ef6fc58 .
Пам`ятник Б.Хмельницькому
Адреса: вул. Гагаріна,7Встановлений у 1993 році 28 вересня, у рамках відзначення 500-ї річниці міста. Найбільший пам`ятник Богданові Хмельницькому (з 4 існуючих) у місті розташований біля обласної філармонії на розі вулиць Кам`янецької та Гагаріна.
Джерело: 1. Монастирський Денис Пам`ятник Богдану Хмельницькому (біля обласної філармонії) // Хмельницький культурний. З минулого в майбутнє., Хмельницький, 2006, стор. 42-44. 2. Пам`ятник Богданові Хмельницькому (Хмельницький, 1993). - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Пам`ятник_Богданові_Хмельницькому_(Хмельницький,_1993) .
Пам`ятник Богданові Хмельницькому на Привокзальній площі
Адреса: вулиця Проскурівська, 107Найперший за часом встановлення пам’ятник Богданові Хмельницькому (з 4 існуючих) у місті Хмельницькому розташований біля залізничного вокзалу у осередді Привокзальної площі. Автори пам’ятника — скульптори М. К. Вронський та О.П.Олійник; архітектори Шетичинський, О. Сидоренко.
Джерело: 1 Рожко-Павленко Людмила Пам`ятник Богдану Хмельницькому (Привокзальна площа)] // Хмельницький культурний. З минулого в майбутнє., Хмельницький, 2006 - С. 44-45. 2. Єсюнін С. Найбільше Богданів у Хмельницькому : 55 років тому у Хмельницькому з`явився перший пам`ятник Б.Хмельницькому / С.Єсюнін // Є! – 2010.
Ангел Скорботи
Адреса: вулиця Свободи, 47Пам`ятний знак «Ангел скорботи»— пам`ятник жертвам репресій комуністичного режиму, споруджений у місті Хмельницькому у 1998 році силами Київський ХВО «Художник», скульптори М.І.Мазур, Б.М.Мазур архітектор В. П. Козубенко.
Джерело: 1. Бендюг В. Забуттю не підлягає / В.Бендюг // Проскурів. – 2000. – 22 грудня. 2. Білорусцев В. Ангел Скорботи – символ надії / В.Білорусцев // Проскурів. – 1998. – 28 серпня. 3. Василевський М. Ангел Скорботи став символом примирення / М.Василевськи
Вічний Вогонь
Адреса: вулиця Проскурівська, 621944р. у цьому сквері Піонерський з`явилися перші могили наших загиблих воїнів, переважно льотчиків тоді і було створено меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів міста, або просто — Вічний вогонь.Цікавий факт,що цей сквер заснували діти піонери .
Джерело: 1. Єсюнін С. Меморіальний комплекс на честь воїнів-визволителів міста. Вічний вогонь / С.Єсюнін // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. – Хмельницький, 2006. – С. 45-46. 2. Вічний вогонь // Єсюнін С. Вулиці Хмельницького / С.Єсюнін. – Тернопіл
Пам`ятник Т.Г. Шевченку
Адреса: вулиця Проскурівська, 40Пам`ятник Тарасу Шевченку встановлений в Парку імені Тараса Шевченка у 1992 році. Занесений до реєстру пам`яток Національного значення за рішенням Міністерства культури і туризму України № 521/0116-09 від 13.07.2009 р. Автори пам`ятника — відомі українські скульптори І. Зноба (задум, проект) та народний художник України В. Зноба (втілення проекту) та архітектор В. Громихін. Пам`ятник зроблено з подільського сірого граніту.
Джерело: Рожко-Павленко Людмила Пам`ятник Тарасу Шевченку // Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє. Культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького., Хмельницький, 2006. - С. 49—50.
Пам`ятник В`ячеславу Чорноволу
Адреса: вулиця Соборна, 29Пам`ятник великому політичному та державному діячу, дисиденту В`ячеславу Чорноволу встановлено на вул. Соборній 21 грудня 2007 р. Подія була приурочена до сімдесятої річниці з дня народження Героя України В. Черновола(1937-1999). Скульптор- Богдан Мазур.
Джерело: У Хмельницькому відкрили пам`ятник В`ячеславу Чорноволу. - [Електронний ресурс]: – Режим доступу: https://vsim.ua/Podii/u-hmelnitskomu-vidkrili-pamyatnik-vyacheslavu-chornovolu-77779.html .
Пам`ятник подолянам, полеглим у Афганістані та локальних війнах
Адреса: вул.Героїв Майдану, 36На розі вулиць Грушевського та Героїв Майдану стоїть пам`ятник подолянам, які загинули в Афганістані та інших локальних війнах. На монументі викарбувано: “Помиляються правителі – страждає народ”. Так, цей пам`ятник – то увіковічення у бронзі і камені образу воїна, який загинув далеко за межами батьківщини, виконуючи свій так званий “інтернаціональний обов`язок у гарячих точках планети”. Для сучасників – це як нагадування про минулу історію та застереження. щоб ми. сучасники, пам`ятали і ніколи не допускали до того, щоб через помилки правителів гинув народ.
Джерело: 1. Василевський М. Пам`ятник з історією, або Пам`ятник для історії, яка повторюється / М.Василевський // Подільські вісті. – 2001. – 5 жовтня. 2. Рожко-Павленко Л. Пам`ятник подолянам, полеглим у Афганістані та локальних війнах/ Л.Рожко-Павленко // Хмель